Zdravotníctvo je späť v klasickom režime, ponúkame praktické rady

947 x zobrazený


Slovensko patrí medzi špičku vo zvládnutí nového koronavírusu, čo je výsledkom kombinácie rýchlych, razantných opatrení a disciplinovanosti verejnosti. V mnohom sme príkladom aj pre ďalšie krajiny, odmenou pre ľudí je postupný návrat do bežného režimu aj v zdravotníctve. Ministerstvo zdravotníctva spolu s Asociáciou na ochranu práv pacientov pripravilo sumár praktických rád.

AMBULANCIE

Vzhľadom na dobrú epidemiologickú situáciu je opäť možné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v takmer celom rozsahu.  Naďalej však treba dodržiavať opatrenia, ktoré znižujú riziko prenosu ochorenia. „Na vyšetrenie by sa mali pacienti objednávať telefonicky alebo elektronicky, ak je to možné a dodržiavať odporúčania lekárov ohľadom času a spôsobu vyšetrenia,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. „Pacient by mal byť objednaný na konkrétnu dobu tak, aby nedochádzalo k prítomnosti viac než 3 pacientov v čakárni súčasne,“ vysvetlil šéf rezortu M. Krajčí.
Vyšetrenie pacienta v ambulancii sa musí zrealizovať  za asistencie osobných ochranných pomôcok  a dostupnosti dezinfekčných prípravkov. Úprava prevádzkového času ambulancie by mala zohľadňovať potrebu častej dezinfekcie povrchov a bezpečnú likvidáciu odpadu.„Aj naďalej je odporúčané využívať možnosť vzdialeného prístupu k preskripcii formou ereceptu, vydávaniu OČR, karanténnej PN elektronickou formou, zaistenie žiadaniek na laboratórne vyšetrenie prostredníctvom aplikácie NCZI a COVID-PASS-u,“ povedal minister zdravotníctva.
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová vyzýva pacientov, aby sa nebáli kontaktovať svojho lekára a zbytočne neodkladali potrebné vyšetrenia. „Pacienti môžu v týchto dňoch absolvovať už aj bežné vyšetrenia, očkovania či preventívne prehliadky, ktoré dokážu včas podchytiť viaceré závažné ochorenia a zlepšiť tak ich vyhliadky na úspešnú liečbu,“ zdôraznila.

LEKÁRNE

Ľudia, ktorí čakajú v rade v lekárni, by mali medzi sebou dodržiavať 2-metrové odstupy. „Zachovaný by mal byť priestor 15 m2 na zákazníka a dostupnosť dezinfekčných prostriedkov,“ vysvetlil minister.

NEMOCNICE – OPERÁCIE

Pred plánovaným operačným alebo intervenčným výkonom pri súčasnej epidemiologickej situácii už nie je potrebné dodržiavať 14-dňovú karanténu, takisto nie je povinné preukázať sa negatívnym testom na COVID-19,“ vysvetlil šéf rezortu Marek Krajčí. Súčasťou základného lekárskeho vyšetrenia pred operačným/intervenčným výkonom je však stále povinná epidemiologická anamnéza.
Ak sa s pacientom, ktorý mal absolvovať operačný výkon, nespojí príslušné pracovisko, môže sa o možnom termíne operácie informovať sám,“ hovorí M. Lévyová. Ako dodáva, treba však počítať aj s možnosťou, že čakacie lehoty na zákroky sa predĺžia. O termínoch zákrokov bude na jednotlivých pracoviskách rozhodovať odborné lekárske konzílium, ktoré pri zostavovaní poradovníku čakateľov na plánované operácie zohľadní ich zdravotný stav, ako aj kapacitné a personálne možnosti pracoviska,“ uviedla.

JEDNODŇOVÁ ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ/ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ VO VLASTNOM SOCIÁLNOM PROSTREDÍ PACIENTA

Zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí pacienta je možné poskytovať bez obmedzenia  za predpokladu dostupnosti a používania osobných ochranných pomôcok podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (Metodické usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR pre poskytovateľov ošetrovateľskej starostlivosti v domácom/sociálnom prostredí pacientov počas pandémie COVID-19 – základné postupy)

DLHODOBÁ LÔŽKOVÁ ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ

Dlhodobú lôžkovú zdravotnú starostlivosť je možné poskytovať  bez obmedzení za predpokladu dostupnosti a používania osobných ochranných pomôcok podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva SR. Pre prijatie nových pacientov sa odporúča vykonať zodpovedanie tzv. triediacich otázok.

« späť / Celoštátne opatrenia