Žilinčanov čaká celoplošné testovanie, platí zákaz pohybu a sprísnené opatrenia

8226 x zobrazený


Z dôvodu neustále sa zhoršujúcej pandemickej situácie bude od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra platiť na celom území Slovenskej republiky zákaz vychádzania mimo svojho bydliska. Na základe odporúčania pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu SR o tom vo štvrtok 22. októbra rozhodla slovenská vláda. V nadväznosti na uvedené nariadenie prijalo aj mesto Žilina ďalšie preventívne opatrenia.

 • Celoplošné testovanie obyvateľov Žiliny na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa bude konať od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do  8. novembra, vždy od piatka do nedele. Kompletné informácie o miestach, v ktorých sa bude testovanie v Žiline uskutočňovať a o rozdelení obyvateľov podľa jednotlivých miestností prinesie samospráva v budúcom týždni.
 • Od pondelka 26. októbra do piatku 27. novembra sú uzatvorené všetky školy s výnimkou jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Školy by mali v rámci možností zabezpečiť plynulú prevádzku, a to nielen v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, ale aj školských klubov detí, v ktorých je možné využiť voľné personálne kapacity pedagogických či odborných zamestnancov, prípadne učiteľov, ktorí nevykonávajú dištančné vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií.
 • Termín jesenných prázdnin pre žiakov základných a stredných škôl sa bude z dôvodu celoplošného testovania posúvať. Prázdniny sa posúvajú na 30. októbra, pričom 2. novembra, 6. novembra a 9. novembra budú prázdniny tiež. Ide vždy o piatok a pondelok pred a po celoplošnom testovaní.
 • Na základe nových protiepidemiologických opatrení budú od 24. októbra do 1. novembra uzatvorené zberne dvory na Jánošíkovej ulici a v mestskej časti Považský Chlmec.
 • Od 15. októbra až do odvolania je pre verejnosť uzatvorená aj Mestská krytá plaváreň v Žiline.
 • Mestský úrad v Žiline bude od pondelka 26. októbra do odvolania zatvorený pre verejnosť. Dostupné nebudú ani služby klientskeho centra v sídle úradu na Námestí obetí komunizmu 1 v Žiline. Pracoviská Ohlasovne pobytu Žilina (evidencie obyvateľov) a Matričného úradu v Žiline v klientskom centre Ministerstva vnútra SR v budove Europalace (Vysokoškolákov 33B) na žilinskom sídlisku Vlčince sú otvorené v úradných hodinách stanovených Ministerstvom vnútra SR, a to v pondelok, utorok, vo štvrtok od 8.00 do 15.00 hod., v stredu od 8.00 do 17.00 hod. a v piatok od 8.00 do 14.00 hod.
 • Napriek tomu, že bude mestský úrad pre verejnosť uzatvorený, služby občanom naďalej poskytuje elektronicky prostredníctvom e-mailov alebo telefonicky. Aktuálne telefónne čísla a e-mailové kontakty na jednotlivé odbory úradu sú k dispozícii na internetovej stránke mesta v sekcii Občan/Kontakty. Aktuálne informácie Žilinčania nájdu na internetovej stránke mesta, osobitnej internetovej stránke: https://koronavirus.zilina.sk, mestskej facebookovej stránke či v mobilnej aplikácii „Žilina“.
 • Riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline naplánované na 2. novembra sa napriek zhoršenej epidemiologickej situácii uskutoční online prostredníctvom videokonferencie. Priebeh zastupiteľstva bude možné sledovať naživo, prostredníctvom mestského Youtubu. Hyperlink na živý prenos zo zastupiteľstva bude zverejnený v deň rokovania na internetovej stránke mesta.
 • Najvýraznejšie zmeny sa týkajú obmedzenia slobody pohybu a vychádzania, ktoré sú pre celé územie Slovenska platné v termíne od 24. októbra až do 1. novembra. Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu na ochorenie COVID-19 tvoria iba cesty na testovanie či do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, návštevy najbližších potravín, lekárne, lekára, pri starostlivosti o blízku osobu, o vlastné hospodárske zvieratá, pri venčení spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pri pohrebe, ceste na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu či na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Výnimka platí aj pri pobyte v prírode v okrese bydliska.
 • Epidemiológovia naďalej odporúčajú dôsledne dodržiavať všetky preventívne opatrenia
  a  hygienické zásady založené na princípe R-O-R, teda: rúško-odstup-ruky. Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený ochorením, šíril vírus ďalej do okolia. Odstup minimalizuje osobné kontakty medzi ľuďmi. Dezinfekcia rúk spolu so zákazom ich podávania zas zabraňuje prenosu infekcií.

Pre viac info pozorne sledujte náš facebook (klikni TU) alebo webovú stránku www.zilina.sk.


« späť / Aktuality zo Žiliny